Понеділок, 25.11.2024, 10:31
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Меню сайту
Реклама
Категорії розділу
Архітектура ПК [1]
Архітектура та експлуатація персонального комп'ютера
СПЗ [12]
Системне програмне забезпечення та операційні системи
Комп'ютерна графіка [25]
КСМ [28]
Комп'ютерні системи та мережі
ІСІТО [1]
Інформаційні системи і технології обліку
Бухгалтерський облік [0]
АМтП [10]
Алгоритмічні мови та програмування
Копирайт рерайт [1]
СУБД [18]
Системи управління базами даних
ОКТ практикум [2]
Основи комп'ютерних технологій практикум
Інформатика (практ) [1]
інформатика практикум, практичні заняття
ТіОБВ [61]
Технологія і організація будівельного виробництва
ОСАПр [6]
Основи систем автоматизованого проектування, AutoCAD, ArchiCAD
ТіОБВ (заочники) [1]
Пошук
Статистика


Яндекс.Метрика
Онлайн всього: 5
Гостей: 5
Користувачів: 0
Форма входу
Календар
«  Вересень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Головна » 2015 » Вересень » 9 » МЕХАНІЗАЦІЯ БУДІВЕЛЬНИХ ПРОЦЕСІВ
20:52
МЕХАНІЗАЦІЯ БУДІВЕЛЬНИХ ПРОЦЕСІВ

1.4. МЕХАНІЗАЦІЯ БУДІВЕЛЬНИХ ПРОЦЕСІВ

Одним із основних напрямів науково-технічного прогресу в бу­дівництві є підвищення рівня механізації і автоматизації будівель­них процесів через впровадження досконалішої системи машин і меха­нізмів, сучасних засобів автоматизації і систем інформаційного за­безпечення.

Механізація будівельних процесів — це заміна ручної праці роботою машин і механізмів під керуванням і контролем робітників-операторів.

Автоматизація будівельних процесів — це таке оснащення механізованого будівельного процесу, при якому функції керування і контролю за роботою машин і механізмів, що виконувались робітника-ми-операторами, передаються технічним засобам автоматичного керу­вання і контролю — автоматиці.

За ступенем використання засобів механізації та характером праці будівельних робітників при виготовленні будівельної продукції буді­вельні процеси поділяють на:

  • ручні процеси, коли всі робочі операції будівельного процесу вико­нують робітники вручну з використанням ручного або механізованого інструменту;
  • механізовані процеси — одну або деяку частину робочих операцій будівельного процесу виконують за допомогою машин і механізмів під керуванням і контролем робітників-операторів, а інші робочі операції виконують вручну;
  • комплексно-механізовані процеси — всі без винятку робочі опе­рації будівельного процесу виконують за допомогою машин і механіз­мів, а всі будівельні робітники, які зайняті у даному процесі, вико­нують лише функції керування і контролю за роботою машин і меха­нізмів;
  • автоматизовані процеси — всі робочі операції будівельного процесу виконують за допомогою машин і механізмів з автоматизацією окремих операцій керування і контролю за роботою машин і механізмів;
  • комплексно-автоматизовані (автоматичні) процеси — всі робочі операції будівельного процесу виконують і керують ними за допомогою машин-автоматів, які працюють за певною програмою.

Для механізації і автоматизації будівельних процесів промисловість випускає різні види машин і механізмів, які у будівельному виробництві застосовують у вигляді псиної системи взаємозв'язаних машин і меха­нізмів:

технологічний комплект засобів малої механізації (нормокомп-лект) — сукупність засобів малої механізації, ручного і механізова­ного інструменту, допоміжних пристроїв і пристосувань та технологіч­ної оснастки, узгоджених між собою за призначенням і продуктив­ністю.

Нормокомплект розраховано на виконання конкретного виду руч­них процесів і операцій відповідно до прийнятої технології визначе­ним кількісно-кваліфікаційним складом виконавців — бригадою робіт­ників;

комплект машин — сукупність взаємозв'язаних машин і механізмів, які взаємоузгоджені між собою за технологічним призначенням, техніч­ним рівнем та продуктивністю. Комплекти машин застосовують для комплексної механізації простих робочих процесів: розроблення ґрунту, укладання бетонної суміші, монтаж колон і т. ін. До комплекту належать одна або кілька ведучих (основних) машин, за допомогою яких викону­ють основні монтажно-укладальні робочі операції, і кілька (іноді одна) допоміжних машин, за допомогою яких виконують допоміжні або транс­порті процеси та операції.

За основною машиною визначається технологічне призначення і про­дуктивність комплекту. Наприклад, для механізованої екскавації ґрунту формується комплект машин у складі екскаватора, який є ведучою ма­шиною комплекту, та автосамоскидів (допоміжні машини) для вивезення ґрунту, які підібрані за продуктивністю і робочими параметрами екска­ватора;

комплекс машин - сукупність комплектів машин і механізмів, які взаємозв'язані єдністю кінцевої продукції і які застосовують для комп­лексної механізації складних будівельних процесів: монтаж збірних конструкцій каркаса будинку, виконання монолітних бетонних і залізобе­тонних робіт тощо. Наприклад, комплекс машин у складі комплекту машин для екскавації і транспортування ґрунту (екскаватор - автосамоскиди) та комплекту машин для укладання ґрунту в насип (ґрунтоущільнювальна машина - бульдозер, автогрейдер тощо), який сформовано для комп­лексної механізації складного процесу, кінцевою продукцією якого є земляний насип;

парк машин — сукупність однорідних за технологічним призна­ченням машин, які застосовують для виконання певного виду й обсягів робіт та процесів. Розрізняють: парк машин для виконання окремих видів робіт (наприклад, парк машин для механізації монтажних робіт чи монолітних бетонних і залізобетонних робіт, парк машин для меха­нізації земляних робіт), парк машин для комплексної механізації будівельно-монтажних робіт (система машин будівельної організації) та парк машин будівельної галузі (система машин для комплексної механізації будівництва).

Підбір машин і механізмів для комплексної механізації будівель­них процесів та робіт здійснюють на основі зіставлення їхніх робочих і експлуатаційних параметрів з відповідними конструктивно-технологіч­ними характеристиками будівельної продукції та вимогами технології виконання робіт.

Продуктивність основної машини має забезпечувати заданий темп виконання ведучого будівельного процесу, а продуктивність допоміж­них машин комплекту - безперервну роботу основної машини без зниження її продуктивності, тобто їхня продуктивність має бути рів­ною або дещо більшою (на 10...15 %) ніж продуктивність основної ма­шини:

Іп = Пк≤ По ≤ Пд

де Іп – заданий темп виконання ведучого будівельного процесу, вира­жений у одиницях будівельної продукції ( м3; т; шт.), що випускається за одиницю часу (год, зміну); Пк, По, Пд - експлуатаційні продуктив­ності відповідно комплекту машин, основної машини і допоміжних ма­шин комплекту, які розраховані в одиницях виміру продукції на одиницю часу (м2/год; т/зміну).

Оптимальний варіант механізації будівельних процесів вибирають на основі порівняння критеріальних показників - основних і допо­міжних. .

До основних показників належать собівартість і трудомісткість

одиниці продукції механізованого процесу, тривалість робіт, терміни окупності капітальних вкладень на механізацію й автоматизацію про­цесу, до допоміжних - питомі показники ваги, метало- й енергоєм­ності, розраховані на одиницю продуктивності комплекту машин або на інший параметр, рівень механізації або автоматизації будівельних процесів. .

Рівень механізації будівельних процесів (Км) характеризується часткою участі людини в керуванні виробничим процесом, а рівень авто­матизації (Ка) оцінює, яка частка участі людини в керуванні виробничим процесом передана засобам автоматизації:

Км(а) =1/(1 +tн/tм(а))

де tn - середній час виконання немеханізованих (неавтоматизованих) операцій; tм(а) - середній час виконання механізованих (автоматизо­ваних) операцій. ...

Рівень механізації (Рм) або рівень комплексної механізації Кгкм) будівельно-монтажних робіт обчислюють за формулами, %:

де у _ загальний обсяг виконаних будівельно-монтажних робіт в оди­ницях виміру відповідної продукції; V , Укм - обсяг робіт, виконаний відповідно механізованим або комплексно-механізованим методом у одиницях виміру відповідної продукції.

Сучасні будівельні технології ґрунтуються на виконанні будівельних процесів комплексно-механізованими методами з широким використан­ням систем автоматизації окремих технологічних процесів і операцій, діагностики технічного стану машин та оптимізації параметрів ви­користання їх. Поширюється використання роботизованих технологіч­них комплексів під час виконання земляних, монтажних, бетонних, маляр­них та інших робіт і процесів, гнучких автоматизованих виробництв — заводів і установок з приготування напівфабрикатів (будівельних роз­чинів, бетонної суміші, шпаклівок, фарб тощо), виготовлення арматур­них виробів і конструкцій і т. ін. Поширюється також використання будівельних машин багатофункціонального призначення, які обладнані спеціальним робочим органом (іноді двома і більше), що дає змогу виконувати однією машиною кілька робочих операцій.

Будівельні машини оснащуються найрізноманітнішими засоба­ми автоматизації, найпоширенішими з яких є автоматичні системи керування робочим органом, системи діагностування пошкоджень і оптимізації режимів роботи основних агрегатів машини, системи захисту і блокування, обмежувачі руху та вантажопідйомності тощо.

Автоматизація і роботизація будівельних процесів має велике еко­номічне і соціальне значення і забезпечує: підвищення продуктивності машин і механізмів через скорочення простоїв при оптимізації режимів їхньої роботи і робочого навантаження; зниження витрат праці через скорочення кількості робітників, що обслуговують машини і будівельні процеси; поліпшення умов і підвищення безпеки праці за рахунок ви­конання важких і небезпечних операцій і процесів автоматизованими і роботизованими комплексами машин; підвищення якості будівель­но-монтажних робіт та скорочення витрат матеріальних елементів і енергії на одиницю будівельної продукції завдяки точному додержанню заданих параметрів і режимів будівельного процесу засобами автома­тизації.

Велике значення у подальшому вдосконаленні техніки будівельного процесу (як взаємовизначеної сукупності прийомів праці і технічних засобів) надається також вдосконаленню і впровадженню у виробництво ефективних високопродуктивних засобів малої механізації і механі­зованого інструменту.

Категорія: ТіОБВ | Переглядів: 3067 | Додав: Gryzley | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: